

| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 12.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 60 V |
| Thickness | 3.1 mm |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 40 A |
| Hold Current | 170 mA |
| Trip Current | 340 mA |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 5.8 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 1.8 Ω |
| Lead Spacing | 5.1 mm |
Stock: 624
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07402
Ext.Price$0.07402
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07402 | $0.07402 |
| 10 | $0.06551 | $0.65510 |
| 50 | $0.05798 | $2.89900 |
| 100 | $0.05306 | $5.30600 |
| 500 | $0.04856 | $24.28000 |
| 1000 | $0.04443 | $44.43000 |
| 3000 | $0.04083 | $122.49000 |
| 5000 | $0.03753 | $187.65000 |
